Preporuke za način ishrane
Ishrana koja sadrži puno šećera podstiče izlučivanje adrenalina, a adrenalin, takođe, sužava sićušne krvne sudove u unutrašnjem uhu, što može da dovede do pojave simptoma kao što su gubitak sluha i tinitus, koji se javljaju i opet nestaju. Visok nivo šećera u krvi može da reaguje sa proteinima u krvi i dovede do oštećenja krvnih sudova. To se javlja kod dece i kod odraslih.
Kofein i nikotin sužavaju, takođe, krvne sudove i mogu da dovedu do prolaznog nastanka tinitusa i gubitka sluha.
Uzimanje aspirina i redovno veliko konzumiranje alkohola može da izazove zvonjenje i zujanje u ušima. Alergija na namirnice mogu, takođe, da prouzrokuju funkcionalne smetnje unutrašnjeg uha, npr. zujanje u ušima i smanjenje sluha.
Posebne napomene
- Prekomerno opterećenje bukom tokom celog života oštećuje vremenonm čulne ćelije uha i čest je razlog za gubitak sluha. Na radnom mestu sa velikom bukom treba obavezno nositi zaštitu za uši. Izbegavajte da duže vreme slušate preglasnu nuziku (naročito preko slušalica).
- Nasvestica, koja naprasno nastaje i opet nestaje, može se ublažiti ako redovno jedete đumbir. Za lečenje nesvestice preporučuje se uzimanje jedne kašike mlevenog đumbira pomešanog sa vrućom vodom. Ðumbir ublažava i mučninu na putovanju.
- Opterećenost aluminijumom ili olovom može da dovede do tinitusa.