Zbog starenja kosti gube minerale i vemenom postaju sve tanje i lomljivije. U slučaju osteoporoze, gubitak koštanog tkiva dostiglo je tačku gde su kosti toliko lomljive da pad, neki brzi pokret ili čak i podizanje nekog predmeta može da izazove prelom kosti. Iako se osteoporoza može javiti i kod muškaraca i kod žena, starije žene su mnogo više pogođene ovom bolešću, pošto u menopauzi nivo estrogena snažno opada, a gustina kostiju se brzo smanjuje (estrogen održava minerale u kostima). Bolest se tiho razvija i često je prvi znak njene egzistencije prelom kuka ili kičme.
Osteoporoza se češće javlja kod osoba koje puše, često konzumiraju alkohol, koje su pothranjene ili su veći deo života provele u sedenju. Kao i dijabetes i osteoporoza je oboljenje koje odavno već pogađa i mlađe osobe.
Važno je znati da se kosti ne sastoje samo iz kalcijuma i vitamina D. Interesantno je da su sve preporuke za lečenje osteoporoze fokusirane na kalcijum. Kost je sve drugo samo ne „gomila minerala“. Radi se o složenom sklopu sa kolagenim strukturama, u koje spadaju i razne mikrohranljive supstance:
- kalcijum, magnezijum, fosfor
- cink, bakar, mangan, silicijum
- vitamin C
- vitamin D, vitamin K
- vitamin B6, B12, folna kiselina
- amino-kiseline
- esencijalne masne kiseline
- bor, stroncijum
Prema tome, za prevenciju i terapiju osteoporoze ne bi trebalo prepisivati samo kalcijum i vitamin D, nego preparat koji sadrži sve gore navedene vitamine i elemente u tragovima. Posebno kod pojedinih slučajeva, ako je potrebno, treba dodatno davati i preparate amino i masnih kiselina, kao i 1-2 g vitamina C. Tada će biti moguće postizanje mnogo boljih rezultata. Uobičajeni biofosfonati ostaju u terapiji.
Kost se stalno regeneriše i razlaže. Anabolni procesi su mogući do „poslednjeg daha“ i treba ih stalno pospešivati. Dakle, nije tačno da se kost od određene starosne dobi više ne može regenerisati.