Dodatno, manjak estrogena dovodi do gubitka minerala (uglavnom kalcijuma) iz koštanog skeleta, što povećava rizik od osteoporoze, a time i rizik od preloma kostiju u kasnijem životnom dobu. Manjak estrogena dovodi postepeno i do povećanja LDL holestrola u krvi, a istovremeno snižava HDL holesterol (zdrav holesterol). Time se za žene povećava rizik od infarkta miokarda i moždanog udara.
Preporuke za način ishrane:
Žene u menopauzi treba svakodnevno da jedu namirnice bogate kalcijumom, magnezijumom, vitaminom D, i vitaminom K, kako bi sačuvale koštani skelet. Osim toga treba da vode računa da ne unose previše fosfora i proteina (koga ima u velikim količinama u crvenom mesu, industrijski prerađenim životnim namirnicama i kola napicima) jer previše fosfora i proteina u ishrani ubrzava gubitak minerala iz kostiju. Da bi vrednosti masnoća u krvi ostale u zdravom okviru, žene bi trebale da smanje udeo zasićenih masti u svojoj ishrani, tako što će se jesti manje mesa, jaja, proizvoda od punomasnog mleka. Oscilacije šećera u krvi i hipoglikemija mogu još više da pogoršaju mnoge tegobe koje se javljaju.
Posebne napomene:
- Uzimanje estrogena spušta nivo triptofana. Kod depresivnog stanja zato treba misliti i o treptofanu.
- U stručnoj literaturi se trenutno intenzivno diskutuje o mogućnostima primene i prednostima fitoestrogena (kojih ima u mnogim namirnicama) tokom menopauze i u prevenciji karcinoma. Ovi fitoestrogeni se nalaze u soji, crvenoj detelini, ovsenim pahuljicama, pšenici, prosu itd.
- Suplementi mogu mnogo da pomognu (eventualno uz dodatak joda).
- Za vreme menopauze neobično je važna sportska aktivnost. Time se smanjuje stres, čuva jačina kostiju i visoke vrednosti HDL holesterola u krvi.