Bolovi u leđima se javljaju sve češće. Obično posle 30. godine života kada intervertebralni siskovi (jastuci koji tapaciraju kičmu) izgube elastičnost, savitljivost i sposobnost da amortizuju udare. Ne samo starije osobe, nego sve češće i mladi, žale se na probleme sa leđima. Sedenje u školi, malo sportskih aktivnosti, loše držanje, često već u mlađim godinama dovode do svakodnevnih bolova u leđima. Mišići drže kičmu uspravnom i podupiru leđa.
Slabost mišića doprinosi nestabilnosti leđa i bolovima. Ako su leđa preopterećena lošim držanjem, dizanjem teških predmeta, uvrnutim pokretima, mogu nastati grčevi u mišicima. Upale mogu biti izazvane stresom i strukturalnim problemima (osteoporoza i artritis).
Preporuke za način ishrane:
Da bi leđa bila zdrava, neophodna je optimalna ishranjenost kostiju, zglobova i mišića. Važno je da je hrana bogata kalcijumom, magnezijumom i drugim mineralima, zajedno sa dovoljno vitamina A i D, vitaminima B-kompleksa i vitaminom C. Nepodnošenje neke namirnice može da izazove artritis kičmenog stuba i bolove u leđima.
Posebne napomene:
- Nedostatak kretanja i slaba muskulatura leđa su u mnogobrojnim slučajevima odgovorni za bolove u leđima. Specijalno za leđa pogodne vežbe su plivanje, voženje bicikla, veslanja i hodanje. Pravilno držanje tela je takode veoma važno.
- Fiskultura, joga, tai chi – pod nadzorom!
- Jačanje trbušnih mišića, takođe, podupire leđa.
- Treba spavati na tvrdom dušeku, koji podupire leđa. Spavanje na stomaku opterećuje zglobove u donjem delu leđa.
- Koristi: ekstrakt od školjki, glikozoaminoglikan.
- Obratite pažnju na zalihe kiselina i baza u organizmu.