Artritis izaziva autoimuna reakcija, kod koje nenormalan imunološki odgovor napada hrskavicu zglobova i oštećuje je. To dovodi do nastanka otoka, upala i stvaranja ožiljaka u hrskavici, što izaziva bolove, oticanje, crvenilo i ograničava pokretljivost.
Autoimuna reakcija može da ošteti i druga tkiva, uključujući i tkiva u probavnom traktu. Bolest je većinom hronična i brzo napreduje u fazama. Ovo oboljenje najčešće pogađa žene.
Preporuke za način ishrane:
Pošto mnoge osobe sa reumatskim artritisom loše apsorbuju hranljive supstance, veoma je česta pojava nedostataka, a za popravljanje statusa neophodno je uzimati dodatke ishrani. Način ishrane, koji sadrži puno masnoća, posebno zasićenih masti, pogoršava reumatski artritis. Često se javlja i preosetljivost na životne namirnice.
Test na namirnice, koje se ne podnose, je od velike koristi kako bi se utvrdilo koje su to namirnice koje se ne podnose.
Posebne napomene:
Silikati i drugi uobičajeni, nesteroidni lekovi koji deluju antiflamatorno, a koje obično uzimaju pacijenti sa artritisom, povećavaju sposobnost alergena da prođu kroz zid creva i prodru u krvotok i tako pojačaju preosetljivost na životne namirnice i pospeše artritis.
Bromelain, prirodna supstanca koja se dobija iz ananasa, poseduje antiinflamatorno dejstvo. Uzimanje ove supstance u obliku rastvorljivom tek u crevu (kao zaštita od uništenja putem želudačne kiseline), može da smanji otcanje zglobova i poboljša njihovu pokretljivost.
Smanjenje kunzumiranja mesa je najbolja preporuka za način ishrane. Tako se smanjuje unos arahidonske kiseline i inhibira se stvaranje važnih uzročnika upala.
Obratiti pažnju na zalihe kiselina i baza u organizmu.